"Mikor a gyermek gyermek volt, karját lóbálva ment,
patak helyett bőgő nagy folyót akart,
s e tócsa helyett a tengert.
s e tócsa helyett a tengert.
mikor a gyermek gyermek volt
nem tudta, hogy ő gyermek,
mindennek lelke volt még,
s egy volt minden lélek."
nem tudta, hogy ő gyermek,
mindennek lelke volt még,
s egy volt minden lélek."
Talán 10 éves voltam, mikor először halottam a filmről, egy fotóra lettem figyelmes a Rádió és Televízió újságban, melyen egy nő angyalszarnyakkal a hátán hintázik. E fotó azért maradt meg bennem annyira, mert tovább képzeltem a cselekményt, láttam ahogy elrugaszkodik a földről, ahogy rebben a szárnya, ahogy kinyújtja a jobb lábat, közben önfeledten kacag a levegőbe bámulva.
Talán Klaus Maria Brandauer híres Mephiszto arcánál is élénkebben élt ez a fotó bennem...
De a képi élmény ellenére a filmet nem néztem meg, inkább megtartottam a varázst, míg újra felbukkant az életemben. Ezúttal nem fotó formájában, hanem a 90-es évek elején, a magyar zene ipar égboltján legmagasabban szárnyaló kultikus zenekar, a Bonanza Banzai: Elmondatott cimű dala által! Abban az időben kereskedelmi csatornák jelenléte nem volt jellemző a médiában, a közszolgálati tv-k pedig nem vetítették a filmet, vagy én nem szereztem róla tudomást. Újra elúszott mellettem Berlin ..., de több évtizedes várakozás után végül én kerestem meg őt, és találkozni hívtam egy szombat délután. A hatás nem maradt el: meglátni és megszeretni... és megérteni, hogy miért kerülgettük egymást évtizedeken át....ehhez a filmhez fel kell nőni, lelki érettség szükséges hozzá, utakat kell megjárni, mélységeket, magaslatokat megtapasztalni,...
Valahogy mindig éreztem, hogy ki kell várnom, mert érdemes lesz.
Bonanza Banzai: Elmondatott
Történet:
"Történetem hősei angyalok. Igen, munkanélküli őrangyalok, akik a háború befejezése óta Berlinben tevékenykednek, ahogy az Úristen így hátrahagyta őket. Azután egy szép napon az egyik angyal szerelmes lesz. Találkozik egy trapézművésznővel, aki cirkuszban lép fel, angyalszárnyacskákkal a ruháján. Ezt nagyon mulatságosnak találja, és nagyon tetszik neki ez a lány. De ahhoz, hogy beleszerethessen, halandóvá kell válnia, mint minden földi lénynek. Nehéz elhatározás előtt áll..."
/Wim Wenders/
Már az első snittek jelképesek, emberi szemszögből láthatjuk az eget lentről, majd a következő kockán már fentről, angyali szemmel szemléljük Berlint, ez a kettősség kíséri végig a filmet. Az első mondatok is meghatározóak, akár Peter Handke gyönyörű verse, mely szétollózva jelenik meg a történetet folyamán. Handke egyébként az alkotás a társ-forgatókönyv írója .
Olyan alapvető emberi érzésekkel, gondolatokkal találkozunk pár perc után, mint a hit, magány, remény-reménytelenség, halál-születés, és nem utolsó sorban a szerelem . Aki egy kicsit is intuitív személyiség, döbbenettel ismeri fel magát a különböző karakterek belső utazásaiban.
Wenders hihetetlen finomsággal ábrázolja a társadalmi és egyéni sorsokat mint például annál a jelenetnél mikor az apa a tv előtt ülve megfáradtan a következőt mondja:
"Istenem mi lesz ebből a fiúból?... Nem érdekli más ,csak a zene . Nem nekem ebből elég"
Eközben az anya a konyhában, az asztalra könyökölve szintén a fiára gondol, és reménytelennek tartja a változást. A fiú pedig a szerelmet siratja a szobájában. Egy család, egy helyszín, és mégis három különböző világ tökéletes ábrázolása a társadalom alappilléreinek bomlásáról.
Ahogy 30 másodpercben szembesít minket a kezdetről, a végről, és a közte lévő emberi létről, az egészen különleges hangulatot kölcsönöz a filmnek, ami egyébként tele van ilyen 30 másodpercekkel, sőt másodpercekkel. Ezáltal szilánkjaira lehetne szedni e művet ,de nincs értelme, a film komplex egészként alkot maradandót, a forgatókönyv, a képvilág, a zene, a színészek, és sok egyéb apró dolog teszi egyedivé és kultikussá a "Berlin"-t ...mert mi már csak így beszélünk róla R-rel.
Sokat gondolkodtunk, vajon melyik szereplő áll hozzánk a legközelebb, és egyértelmű volt hogy Marion karaktere. Így következzen róla pár gondolat:
Sokat gondolkodtunk, vajon melyik szereplő áll hozzánk a legközelebb, és egyértelmű volt hogy Marion karaktere. Így következzen róla pár gondolat:
Marion személye, ahogy a foglalkozása is sokat mondó, hisz ő az ég és föld között "játssza"az életet, melyet hol taps kísér, hol a belső tenger zúgása.
"Fenébe ezt az egészet! Elegem van! Ilyen vacakkal nem lehet repülni!"
Marion jó erős szárnyakat szeretett volna, épp ezert elkövetett egy nagy hibát, (mint oly sokan mi emberek) nem vette észre hogy az a szárny mellyel repülni tudna, mindvégig ott van belül, benne.
"Tessék ,vége .Még egy szezon sem. Az álmom egy szép emlék marad. Este. utolsó előadás a régi számommal, ráadásul telihold van...Nem így képzeltem el a búcsút a cirkusztól...mehetek vissza felszolgálónőnek .A fenébe! "
|
“Az idő majd mindent meggyógyít…